ورود
ثبت


دوشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۳۹۸

مقالات

اندازه گیری فلزات سنگین موجود در پسابهای صنعتی با استفاده از جاذب زئولیت اصلاح شده

با گسترش صنعت و پیشرفت صنایع، خطر آلودگی فلزات سنگین در طبیعت، روز به روز در حال افزایش است. از آن جهت که امروزه پاکسازی و تصفیه فاضلاب ها و آبهای طبیعی از فلزات سنگین سمی و استفاده مجدد از پسابها برای مصارف صنعتی و کشاورزی مورد توجه فراوان قرار گرفته است و به لحاظ آنکه روشهای معمول حذف فلزات سنگین نظیر ته نشینی، الکترولیز، جذب سطحی توسط کربن فعال، فرایند تبخیر و بستر سیال ماسه ای کارایی لازم را نداشته و هزینه بالایی دارد، استفاده از مواد و روشهای ارزان قیمت و پر بازده جزء اولویت های واحدهای صنعتی بشمار می آید...

 این روش‌ها هم باعث کاهش مقدار زیادی از محصول فاضلاب می‌شوند و هم کیفیت حذف آلودگی را بهبود می‌بخشند. یکی از روشهایی که امروزه بکار می رود تبادل یونی است. در تبادل یونی، یک ماده جامد طبیعی یا سنتز شده که توانایی ویژه ای در تبادل کاتیون های خود با فلزات دیگر از جمله عناصر سنگین دارد مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه بدین منظور از زئولیتها که دارای حجم حفره و بازدهی مناسب می باشند، استفاده می شود.
در این تحقیق با استفاده از زئولیت کلینوپتیلولیت اصلاح شده -که معادن زیادی از آن در ایران وجود دارد – فلزات سنگینی از جمله کبالت، سرب، نیکل و کادمیم را بطور انتخاب پذیر بر روی بستر جاذب اصلاح شده جداسازی نموده و سپس این عناصر را با محلول شوینده مناسب از روی بستر جاذب استخراج و با استفاده از روشهای تجزیه ای مناسب اندازه گیری میکنیم.
این روش با موفقیت بر روی چند نوع پساب صنعتی حاوی این عناصر با راندمان مناسب آزمایش گردید. نتایج این تحقیق در بیست و چهارمین سمینار شیمی تجزیه ایران بصورت مقاله پذیرش و ارائه گردید.

خوانده شده 1025 دفعه

ارسال نظر

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان ، کیلومتر 8 بزرگراه آزادگان، نیروگاه شهید محمد منتظری

تلفن : 33802567-031

نمابر : 33802603-031

info@montazeri-ccpp.ir